Inlägg 2 av
3
2008-10-23, kl 08:18
PerÖberg
Inlägg: 1918
Den erfarenhet man inte har får man se till att man kompenserar med att ta reda på fakta, gå starta eget kurs, prata med folk i branchen (t.ex. butiksägare i grannstad i samma branch eller butik i din stad innom annan branch brukar jag rekommendera).
Vanligaste felen som nystaratre gör är att man INTE gör en riktig plan och inte en riktig budget. Du ser formatet för en projektrapport på: http://www.almi.se/Nyforetagande/Dokumentarkiv/
Har man inte en riktig analys vet man ju inet om projktet ger vinst eller förlust. Man måste och beräkna omsättning mm genom att göra ett antal antaganden. Hur många bor i området som kan handla från dig, hur många % av dem kommer du faktiskt att kunna få som kunder. Hur ofta kommer de att handla? Och hur mycket kommer de i genomsnitt att handla för.
Du måste fråga dig -Vilken USP du skall ha. USP=Unique Selling Point. Varför skall folk handla från just dig? Är du billigast, har du bärsta produkterna, har du något ingen annan har i din stad, osv.
Som nystartare brukar man ofta underskatta marknadsföringskostnaden. Nu ligger din butik i en galleria och då kanske man kan ha en mindre budget eftersom besökare kommer dit ändå men denna budget får inte vara noll.
Ett annat fel nystartare gör att man startar med ett för litet lager - finns för lite för kunderna att köpa. Då får man för liten omsättning eller varorna tar slut för fort. Man skall inet ha för mycket heller. Och en annan sak är att ha en tydlig profil - inte försöka täcka allt. Jag brukar berätta om en gata i Stockholm. Enda butiken kvar där efter en massa år är en butik som säljer tennsoldater. Varför? För att de är specialicerade - alla som är intresserade av tennsoldater vet att it kan man gå. Men jag har också sett en massa nystaratre som försöker starta ett varuhus på 50 kvadratmeter - och då brukar min fru och jag slå vad om hur många månader det går innan de är i konkurs. I en liten butik skall man vara MYCKET tydlig i vad man vill och vilka produkter man har. Och innom det segmentet skall man vara BÄST i stan.
Ägarbyte: Du skall INTE ta över företaget utanstarta eget nytt företag som köper loss lokalen och ha eget nytt kontrakt med hyresvärden. Kan vara värt en företagsjurist (OK med nyexad som inte kostar så mycket) eller annan erfaren person som ser till att du får rätt sorts avtal. Man kan råka illa ut om man tar över en annans företag för då tar man över skulderna ockå - öven de som inte deklarerats till dig. Man kan köpa företagets inkrom, dvs lager osv, men som sagt köp INTE företaget. Och se till att hyresavtalet är rimligt.
Per Öberg, New Delhi
Den verkliga Indienspecialisten - import - export och en massa annat
Inläggets betyg
Svara
Svara med citat