Inlägg 1 av 7
2006-12-15, kl 21:14
Att köpa aktiebolag – många frågor blir det!
Hej!
.
Jag har lite frågor angående detta med aktiebolag...
Ett aktiebolag kan ju vara vilande, men hur länge kan det vara det?
Hur går det till att starta upp ett vilande aktiebolag, vad ska man tänka på?
Har aktiebolagets säte någon betydelse vart det ligger?
Vad ska man tänka på om man köper ett aktiebolag ”privat” t.ex. via blocket?
Hur stor betydelse har aktiebolagets tidigare verksamhet, om den skiljer sig åt från den nya verksamheten?
Om ett bolag är tomt på aktiekapital, vad sker då, konkurs?
Har man någon möjlighet att rätta till det, och hur lång tid har man på sig i så fall?
Hur avvecklar man ett aktiebolag?
Om jag köper ett nybildat aktiebolag kan man ju via detta köpa en verksamhet. Men är man kreditvärdig då, när det inte finns en ekonomisk historia på aktiebolaget?
Vad är det för regler som gäller om jag köper verksamheten + aktiebolaget?
Om jag köpt ett nybildat aktiebolag, kan det köpa ett bolag + verksamhet (inkråm), och hur fungerar det då?
Om bolag + verksamhet är till salu ska köparen då sätta in aktiekapital och de nuvarande ägarna samtidigt tar ut sitt aktiekapital? Och sedan lånar detta bolag (med den nya ägaren) upp den aktuella köpsumman som verksamheten kostar?
Vad är det som gäller angående avtal som t.ex. ATG, svenska spel? Går avtalen automatiskt över till den nya ägaren, eller krävs en ny ansökan av den nya ägaren?
Tacksam för svar.
Mvh
Svara Svara med citat